Vidinių kiemų grožis

Norime pakalbėti apie mūsų labai mėgstamą architektūrinį elementą - vidinį kiemą. Laukas viduje, vidus lauke - tai erdvė, kurianti neįtikėtiną architektūrinę kokybę. Panagrinėsime vidinio kiemo vertę tiek name, esančiame urbanizuotoje teritorijoje, tiek gamtos apsuptyje.

VIDINIS KIEMAS MIESTE

Namas mieste - aplink kaimynų langai, gatvės triukšmas, šaligatvių asfaltas, akinantys gatvės žibintai – jokio privatumo. Ir šiuo atveju tobulas sprendimas – vidinis namo kiemas. Atrodo, projektuojant mieste, kai kiekvienas užstatytas kvadratinis metras yra pinigai, susikurti privatų vidinį kiemelį – visgi didesnė vertybė, maksimaliai pakelianti gyvenimo kokybę urbanizuotoje aplinkoje.

Norint lengviau suprasti šio sprendimo teikiamus privalumus, pasivaikščiokime po architektų studijos Arbol iš Japonijos projektuotą namą. Vieno aukšto pastatas - tarsi medinis uždaras kokonas, įsiterpęs tankiai užstatytame Akashi miesto kvartale.

Privatumas

PrivatumasNedidelį sklypą iš dviejų pusių supa gatvė, o prie kitų dviejų kraštinių glaudžiasi kaimyniniai namai. Tai klasikinė ir daugelio Lietuvos miestų situacija, sukurianti architektui pagrindinę užduotį – kaip užtikrinti šeimos gyvenimo privatumą. Šiuo atveju namo kiautas apsupa visą sklypo perimetrą, o jo viduje kuriama kambarių ir žalių lauko erdvių mozaika. Visos stiklo vitrinos atgręžtos į vidinius kiemelius, o su triukšminga išore jungia tik įėjimas į namą.

Gamtos jausmas mieste

Trys apželdinti uždari namo kiemeliai suteikia galimybę pačiam susikurti žalią oazę mieste. Vienas jų užsodintas vaismedžiais, kituose matome krūmus ir pažemiui besidriekiančius augalus. Tai reta galimybė mieste pajusti besikeičiančius metų laikus, stebint pražystančius medžius ar rudenį gelstančius lapus.

Natūrali šviesa

Įsileidus į namą vidinį kiemą, praplečiame namų erdvę ir natūrali saulės šviesa patenka į visus kambarius ir koridorius, o viena prieš kitą išsirikiavusios vitrinos sukuria lengvumo ir skaidrumo jausmą. Šiame japonų architektų name įkomponuotas netikėtas sprendimas – langas palei grindis. Taip šviesa nėra akinanti ir minkštai sklinda kambariu.

Praktiškumas

Galime į vidinį kiemą pažiūrėti ir iš labai praktiškos pusės. Tai puiki galimybė vidury miesto užsiauginti vaismedį, turėti mini daržą ar net gryname ore išdžiaustyti savo skalbinius. Pripažinkime, kad mieste tokie dalykai atrodytų keistai, bet vidinis kiemas suteikia visišką laisvę.

VIDINIS KIEMAS GAMTOJE

Noras susikurti privačią žalią erdvę vidury miesto atrodo savaime suprantamas. Bet kam vidinis kiemas reikalingas, kai namas miške ar prie jūros, o vieninteliai kaimynai – kartais užklystantys bembiai? Į šį klausimą labai puikiai atsako Faulkner Architects projektuotas namas Kalifornijoje.

Mažas mastelis kuria jaukumą

Kai aplink vien atviros erdvės, užsidarymas tarp keturių sienų įgauna naują prasmę. Vidinis kiemelis – tai galimybė susikurti intymumo jausmą. Mažoje erdvėje žmogus psichologiškai jaučiasi saugesnis. O kartu tai tarsi kambarys lauke, kur gali mėgautis saule ir grynu oru.

Kitas ne mažiau svarbus aspektas – erdvių kontrastas. Ir mažos erdvės išėjus į plačią, dar labiau įvertini gamtos didybę ir neaprėpiamumą.

Skaidrumas ir atsiveriančios perspektyvos

Vidinis kiemelis – labai stiprus architektūrinis elementas. Persiliejančios erdvės sukuria netikėtų perspektyvų. Šiame name iš miegamojo per vidinį kiemelį matosi svetainė, o už jos – lango įrėmintas miškas kaip nuolat kintantis gamtinis paveikslas. Langų pozicionavimas vienas priešais kitą sukuria nesibaigiančios erdvės įspūdį, namas praplečia savo ribas, išsitrina skirtumas tarp lauko ir vidaus.

Vidinis kiemas – rami užuovėja

Žiūrint iš praktinės pusės, uždara erdvė vidury miškų sukuria jaukią užuovėją. Žvarbiais pavasario rytais norisi kavą siurbčioti jaukiai ir šiltai įsitaisius ant saulės. Vidinis kiemas kaip tik ir suteikia tokią galimybę – iš visų pusių esančios sienos apsaugo nuo vėjo ir sukuria šiltesnį mikroklimatą. Dar labiau šį efektą sustiprina tai, kad jis išklotas tamsiomis šilumą sugeriančiomis plytelėmis. Kadangi erdvė pakankamai didelė, net ir žemai esanti saulė nemeta šešėlio per visą kiemą.