Šviesos g a l i būti per daug

Gyvenant Lietuvoje, kai lapkričio mėnesį jau praktiškai neprašvinta, šviesos poreikis yra labai jautri tema. Kai už lango nuolatos tamsu, norisi bent namuose kompensuoti tą šviesos trūkumą. Dėl to projektuojant namus, dažnai susiduriame su žmonių baime turėti per mažai dirbtinio apšvietimo. Bet per daug ryškiai apšviestame interjere nei jauku, nei sveika būti. Centrinė kambario lempa, nutvieskianti visą kambarį, arba pilnos lubos pripurpsėtos įleidžiamų taškinių šviestuvėlių nėra geriausias sprendimas. Panagrinėsime kitokius apšvietimo scenarijus ir pabandysime paneigti mitą, kad šviesos negali būti per daug.

Ryški šviesa kenkia sveikatai

Ne be reikalo yra patariama bent kelias valandas prieš miegą telefoną padėti į šoną, o jei jau neįmanoma nescrollinti, bent užsidėti akinius, blokuojančius mėlyną šviesą. Ryški šviesa mažina melatonino išsiskyrimą ir sutrikdo natūralų miego ritmą. Lygiai tokį patį poveikį turi ir dienos šviesos lempos. Visą dieną praleidus ofise, kur ryški šviesa padeda palaikyti žvalumą ir energiją, vakare jau reikėtų jos vengti. Jei namuose apšvietimas šiltas ir neryškus, jis organizmą veikia taip pat kaip spragsintis laužas ar žvakės šviesa – padeda atsipalaiduoti, nusiraminti ir pasiruošti miegui.

Šviesos šaltiniai ne ant lubų

Jei jau šviesa taip kenkia, ką daryti, kad patamsyje nesitrankytume į daiktus? Geriausias sprendimas – zoninis apšvietimas. Pagalvokite, kuriose vietose dažniausiai būnate ir ten koncentruokite šviesą. Vakare skaitant knygą, nereikia pilnai apšviesti viso kambario - užtektų toršero prie sofos. Keli blausios šviesos šaltiniai patalpos kampuose, pavyzdžiui, sieninis šviestuvas prie knygų lentynos ar stalinė lempa ant šoninio staliuko, sukurs jaukią atmosferą bendravimui. Miegamajame apskritai užtektų turėti tik pastatomą lempą prie lovos.

Praktinis patarimas: jei isirenginėjate namus, labai patogu nusimatyti keletą rozečių, kurios būtų valdomos jungikliu. Tokią rozetę panaudojus toršerui ar staliniam šviestuvui, galėsite juos iįungti iškart įėjus į patalpą.

Šviestuvas kaip meno kūrinys

Visai neturėti lubinio apšvietimo gal kiek ekstremalu. Juk net jeigu šviestuvas ir yra, galima jo tiesiog nejungti. Bet pagalvokite apie tai, kad kainuos ne tik pats šviestuvas, bet ir laidų atvedimas, jungtukai, elektriko darbas. Ar tikrai verta tiek vargo ir išlaidų dėl nenaudojamo daikto? Gal geriau tuos pinigus investuoti į brangesnį skulptūrišką toršerą, kuris ne tik atliks savo funkciją, bet ir papuoš patalpą. Inspiracijai – keletas šviestuvų, kurie gali tapti geriausiais jūsų interjero akcentais.