Šiuolaikinės Kauno architektūros gidas

Kaunas labiau žinomas dėl modernistinės tarpukario architektūros ir apie ją informacijos tikrai netrūksta. Tuo tarpu apie tai, kas statoma šiuo metu kalbama ne taip ir daug. Dėl to norime pakviesti pasivaikščioti po Kauną, atkreipiant dėmesį į šiuolaikinius pastatus. Parengėme pasivaikščiojimo maršrutą, kuris padės susipažinti su mums labiausiai patikusiais architektūros pavyzdžiais.

Visą maršrutą rasite čia.

Maršruto ilgis pėsčiomis: 14 km

Laikas: 3-4 val.

Taupant laiką ir jėgas, galite važiuoti automobiliu su sustojimais Žaliakalnyje, Centre ir Senamiestyje.

Maršrutą pradedame nuo autobusų stoties, tad iš kitų miestų patogu atvykti autobusu ar traukiniu (geležinkelio stotis visai šalia).

arch. Dviejų grupė

1. Autobusų stotis

Eskursiją pradeda pirmoji miesto stotelė – Kauno autobusų stotis. Pagrindinis naujosios autobusų stoties akcentas - išsilanksčiusi stogo konsolė, prieš save formuojanti viešąją erdvę. Šis stogas – origamis pratęsia ir gatvės užstatymo liniją, lygiuojasi su senuoju cariniu pastatu. Projekto autorius architektas Gintaras Balčytis pabrėžia, kad projektuojant tokios paskirties pastatą, svarbi ne tik estetinė išraiška, bet aiški ir gerai išspręsta funkcija, kur patogiai pasiskirsto keleivių srautai, stotis netampa labirintu.

arch. Vilius ir partneriai

2. Ąžuolyno sporto centras

Prie vieno gražiausių Kauno parkų – Ąžuolyno dar 2003 m. įkomponuotas stiklinis sporto centras papildytas nauju kaimynu. Tų pačių autorių suprojektuotas naujas pastatas pagarbiai išsiraizgo aplink šimtamečius ąžuolus, o stiklinis pastato tūris suteikia lengvumo ir skaidrumo.

arch. Vilius ir partneriai

3. Gyvenamasis namas Minties Rato 18

Šį pastatą Žaliakalnyje aptikome visai atsitiktinai, tačiau norime parodyti kaip gražų šiuolaikinės medinės architektūros pavyzdį. Būtent senoji medinė architektūra yra Žaliakalnio veidas ir šios miesto dalies išskirtinumas. Deja, nemažai medinukų jau nugriauti, o nauji pastatai dažnai ignoruoja vietos kontekstą. Šis naujas medinukas neimituoja senojo Žaliakalnio, o savo minimalistine, net šiek tiek japonišką įvaizdį turinčia architektūra papildo rajono veidą.

arch. X-ARCH

4. Gyvenamasis namas Minties Rato 21

Žaliakalnis – vieta, kur nauja architektūra yra ypač pastebima. Sudėtingo ir jautraus konteksto egzaminą išlaikė architektų studija „X-ARCH“. Pagrindinis namo akcentas – didelis horizontalus langas užapvalėjantis per namo kampus. Minimalistinis fasadas, masyvus lenktas langas, aiškus ir paprastas pastato tūris – šiuolaikinė tarpukario architektūros interpretacija, gražiai papildanti gatvės išklotinę.

arch. Archas

5. Daugiabutis Studentų g. 8A

Pastato autoriai sukūrė puikų architektūrinį kontrastą tarybinių daugiabučių kontekste. Keraminių čerpių fasado plokštumas suskaido vertikalių langų ritmas, o masyviam pastatui lengvumo suteikia pakibimas ant betono kolonų.

arch. Natkevičius ir partneriai

6. Daugiabutis Kumelių g. 6

Šis daugiabutis - puikus naujo pastato įkomponavimo pavyzdys istoriniame senamiestyje. Namas nepradingsta nepastebėtas, bet ir nekuria grubaus kontrasto. Masyvų tūrį sušvelnina dvišlaitis stogas, o rūdijančio metalo fasadai gražiai papildo raudonus senamiesčio stogus. Pirmame aukšte įsikūrusi ir šio pastato architektų studija.

arch. Aketuri architektai

7. Restoranas McDonald's

Nemuno krantinės istorinių pastatų išklotinę papildė minimalistinis juodas restorano McDonalds tūris. Stiklo vitrinos paslėptos po metalo tinklu vakare tampa išraiškinga fasado grafika.

8. Nemuno krantinės išklotinė

Kaunas savo verslo pastatų kvartalą pradėjo formuoti tik pastaraisiais metais. Gal todėl ši zona išvengė nepriklausomybės pradžiai būdingo manieringumo ir tapo brandžios ir kokybiškos architektūros pavyzdžiu. Pastatų tūriai kuria darnią visumą, skaidomą natūralių plyšių, per kuriuos matome senąją Naujamiesčio architektūrą. Siūlome puikų apžvalgos tašką – Nemuno salą.

arch. Natkevičius ir partneriai

9. Viešbutis Moxy

Fasado ritmika, užapvalinti masyvaus pastato kampai, tekstūrinis stambus tinkas – architektūrinė išraiška puikiai dera tarpukario paveldo statinių kaiminystėje.

arch. L. Tuleikis, K. Vaikšnoras. K. Platakis

10. Kaunas 2022 būstinė

2022 metais Kaunas tampa Europos kultūros sostine. Per ateinančius metus Kaune vyks daug koncertų, parodų ir renginių, kuriuos tikrai verta aplankyti. Taip pat atskiro dėmesio nusipelnė Kaunas 2022 būstinė Laisvės alėjoje, išsiskirianti spalvinga ir šiuolaikiška interjero koncepcija, kurios persiliejančios ryškios spalvos užpildo didžiules vitrinas.

arch. Toota

11. Optikos salonas Glasses On

Labai konceptualiame ir moderniame interjere dera monumentalūs akmens stalai, veidrodžių plokštumos ir aštrių formų metalinės ekspozicijos lentynos.

arch. Yes.design.architecture

12. Kavinė Habits

Naujuose kavos namuose Laisvės alėjoje galite atsipūsti, pasimėgauti kava su desertu ir su bendrakeleiviais aptarti ekskursijos įspūdžius. Interjere ryškus kontrastas tarp metalo, stiklo paviršių ir atidengtų senų medinių pastato balkių bei erdvę užpildančių tikrų medžių.