Natūrali šviesa interjere

Saulė yra laimė. Esame rašę apie tai, kad dirbtinės šviesos gali būti per daug. Apie natūralų apšvietimą turbūt reikėtų sakyti atvirkščiai – jo tegul būna kuo daugiau. Saulės spinduliai namams suteikia gyvybės, krentantys šešėliai išryškina tekstūras, o besikeičianti šviesos spalva – nuo ryto rausvos iki vakaro auksinės – keičia ir patį interjerą. Saulė teigiamai veikia mūsų cirkadinius ritmus ir pakelia nuotaiką. Dėl to projektuojant namus svarbu įsileisti ir tinkamai suvaldyti natūralią šviesą.

Langų išdėstymas pagal pasaulio šalis

Šiaurė. Nors dažniausiai pagrindines namų vitrinas norisi atsukti į pietus arba vakarus, šiauriniai langai nebūtinai bus tamsūs. Didelė vitrina į šiaurę (ypač jei už jos gražus vaizdas) – nuolatos džiugins, nes jos nereikės dengti užuolaidomis. Šviesos ji įleis daug, o saulė kambario neprikaitins, ir tokiai patalpai neprireiks kondicionieriaus.

Rytai. Rytinė saulė mums reikalinga dėl keletos priežasčių – padeda atsibusti, aktyvina smegenų veiklą ir kognityvinę funkciją, pakelia nuotaiką. Dėl to, jei įmanoma, rytinius langus geriausia projektuoti miegamajame, vonios kambaryje, virtuvėje.

Vakarai. Grįžus namo po dienos darbų smagu prie vakarienės stalo sėsti, kai jis nutviekstas saulės spindulių, o ant sienų šoka medžių šešėliai. Besileidžiančios saulės šviesa pripildo namus šilumos, ir nudažo juos jaukiu geltonu atspalviu. Vakarinė saulė yra pati gražiausia, tačiau turi vieną trūkumą - vasarą vakarų ir pietvakarių saulė patalpas labai prikaitina, dėl to dažnai langus norisi užsidengti.

Pietūs. Nors vidurdienio saulė pati karščiausia, bet kadangi spinduliai krenta beveik vertikaliai, namų jie smarkiai neprikaitina. Turėdami pagrindines vitrinas į pietų ar pietryčių pusę, tiesiog galėsime džiaugtis namais pripildytais šviesos.

Apsauga nuo saulės

Užuolaidose tikrai galima pasiklysti, ypač kai bandome jomis pridengti vitrinas ir dar mėginame sutalpinti kelis jų sluoksnius. Didelis audinių kiekis paslepia langų kompoziciją, blokuoja šviesą net tada, kai jos trūksta, apkrauna interjerą. Savaime užuolaidos nėra blogis, tiesiog reikia saiko ir paieškoti subtilesnių jų panaudojimo būdų – galbūt užtektų tik vienos plonos lininės, kuri kurtų skaidrumo ir lengvumo jausmą, arba galima ją komponuoti kartu su žaliuzėmis. Tokiu būdu užuolaida suteiks jaukumo ir minkštumo, o žaliuzė, uždegus šviesas, leis pasislėpti nuo akių.

Taip pat galima surasti ir labiau originalių, ne tokių tradicinių langų pridengimo būdų. Interjere vientisumą kuria sienų panelių organiškas pratęsimas, paverčiant jas ir perforuotomis langinėmis. Funkcionalu ir gražu panaudoti perforuoto metalo plokštumas ant vertikalios ašies, taip sukuriant ne tik priedangą, bet ir stilingą interjero detalę. Kartais nuo užuolaidų pabėgti padeda tiesiog daugiau fantazijos ir drąsos.

Jei tikslas yra ne tik pasislėpti, bet ir neleisti namams prikaisti nuo intensyvios vasaros saulės, efektyvus sprendimas – lauko žaliuzės. Apie jas pagalvojus iš anksto, dar tik statantis arba projektuojant savo namą, galima žaliuzių dėžę paslėpti fasado apdailoje, taip išsaugant ir fasado estetiką.

Vertikali šviesa

Šiek tiek nepelnytai primirštas ir retai kūrybiškai panaudojamas tobulas natūralios šviesos šaltinis – stoglangis. Tai tarsi galimybė savo namuose turėti nemažą gabalą dangaus, praplėsti savo erdvę vertikaliai ir įsileisti šviesą neprarandant privatumo. Būtent privatumas ypač aktualu vonios kambaryje, dušo zonoje ar drabužinėje, todėl kai stoglangis įleidžia dienos šviesą, nebereikia dangstytis nuo kaimyno. Dėl horizontalios lango pozicijos, šviesos per angą stoge gauname net daugiau nei iš panašaus lango sienoje.

Stoglangis ir nuostabus interjero elementas – apskritimo forma gali būti stiprus architektūrinis akcentas, kuris tarsi prožektoriaus šviesa išryškins pasirinktą kambario zoną ar kambarinių augalų kompoziciją pavers meno kūriniu. Stiklo plyšys prie sienos gali tapti natūraliu apšvietimu jūsų paveikslų galerijai, o horizontali stiklo plokštuma virš svetainės ištrina ribą tarp vidaus ir išorės.