Ar noriu gyventi daugiabutyje?
Daugelio iš mūsų pirma mintis – daug žmonių, mažai privatumo, namas prie namo, daug automobilių, mažai gamtos. Skamba nekaip. Taigi, ko trūksta šiuolaikiniams daugiabučių kvartalams, kad būtų smagu juos vadinti namais? Pabandėme išsigryninti keletą pagrindinių aspektų, kurie, mūsų nuomone, sukuria kokybišką gyvenimą daugiabutyje.
Bendruomenė arba miestas mieste
Lengva pasijusti kaip namie, kai beveik visus pažįsti, gali pasisveikinti ar paklausti, kaip sekasi. Toks santykis su aplinka sukuriamas, kai tuos pačius žmones sutinki dažnai: galbūt ten pat vedžiojant šunį, apsiperkant kepyklėlėje, kur pardavėja žino, ką tu mėgsti arba susitinkant po darbo tame pačiame bare. Norint turėti savo artimą bendruomenę ir pažinoti kaimyną iš tikrųjų, daugiabučių kvartalas turi tapti miesteliu mieste, kur galėtum viską pasiekti be mašinos. Visa ši infrastruktūra turėtų būti pačiame kvartale.
Turime puikų pavyzdį Vilniuje – net septynių architektų grupių sukurtą daugiabučių kvartalą „Paupys“. Pasivaikščiojome jaukiais pėsčiųjų takais palei upę, kur prasilenkdavome su čia gyvenančiais lėtai vaikštinėjančiais žmonėmis ar dviratininkais, aplankėme vietinę turgavietę, o pirmų aukštų vitrinos užpildytos kavinėmis ir parduotuvėlėmis. Atrodė, kad esi nedideliame miestelyje, kur visi vieni kitus pažįsta. Vadinasi daugiabučių kvartalas gali turėti ne tik tą vieną pagrindinę funkciją – apgyvendinti, bet suteikti artumo jausmą. Skamba labai romantiškai, bet visgi žmonės ir jų tarpusavio santykis yra svarbi dedamoji, kuriant kokybišką gyvenamąją aplinką.
Pėstieji vs automobiliai
Kaip norime, kad atrodytų mūsų namų kiemas, ką norime matyti pažvelgę pro savo naujo buto langą? Tikrai ne bekraštį automobilių parkingą ir pilkus trinkelių plotus, nors visiems ypač svarbu parkavimo vieta. Taigi laikykime mašinas po žeme, o gamtą savo kieme. Įrengti požeminę automobilių saugyklą nėra pigu, tačiau tai pakelia kvartalą į kitą kokybės lygį – atsiranda vietos želdynams, net parkui su takais, suoliukais ir jaukiu apšvietimu, taip pat įvairiai poilsio ir sporto infrastruktūrai: vaikų žaidimų aikštelėms, dviračių takams, piknikui ant pievos su kaimynais ar net didžiuliam baseinui. Taip kiemas įgyja savo tikrą reikšmę – tai vieta žmonėms bendrauti. Daugiabučių kvartalo viduryje sukuriama privati ir patraukli bendruomenės zona.
Architektūros kokybė
Teikiant prioritetą kvadratų skaičiui ir pigiai statybai, sumažėja galimybės sukurti namo architektūrą, skirtą suteikti teigiamas emocijas ir estetišką gyvenamąją aplinką. Kvartalams būdingas intensyvus užstatymas daugiaauščiais vienodais pastatais, kur kiekvienas skuba užsidaryti savo privačioje erdvėje. Norime pasidalinti keletu pavyzdžių, kaip gyvenamojo namo architektūriniai sprendimai keičia mus supančią aplinką.
Pastato mastelis – jaukią gyvenamąją aplinka kuria sąlyginai nedidelio mastelio pastatai, išlaikant ne tik minimalius saulės šviesą užtikrinančius atstumus tarp pastatų, bet paliekant erdvės jausmą ir vietą minėtam kokybiškam kiemui. Kvartalą užpildant stilistiškai panašios, bet ne identiškos architektūros namais, neprarandamas individualumo jausmas, kai gali pažinti būtent savo namą.
Statinio architektūriniai sprendimai – detalės turi reikšmingą įtaką, kuriant pastatą gyventi. Balkonai, erkeriai, dinamiški, turintys gylį fasadai, terasos, apželdinti ir bendram gyventojų poilsiui skirti pastatų stogai. Atskirą temą reiktų skirti fasadų apdailos sprendiniams. Norisi priminti, kad daugiabučio apdaila nėra vien klinkeris ir tinkas - drąsiau naudojant medį, sukuriame šiltesnę ir jaukesnę aplinką, kuri kinta bėgant laikui bei labiau priartina prie gamtos, gražų kontrastą kuria skardos ar corteno (oksiduoto plieno) apdaila ar dažniau ant stogų sutinkamos keraminės čerpės.
Nuotraukos: ArchDaily, Delfi